Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /home/masirta1/baresh.masirtalabe.ir/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287

Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /home/masirta1/baresh.masirtalabe.ir/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287
دفتر چه ثبت نام هفتمین امتحان مشترک دستگاه های اجرایی کشور | سامانه بارش

دفترچه راهنمای ثبت نام هفتمین امتحان مشترک فراگیر دستگاه های اجرایی کشور

آبان ۱۳۹۸ مقدمه با توجه به مجوزهای صادره از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور به منظور تأمین نیروی انسانی مورد نیاز در دستگاه های اجرایی کشور، شرایط و ضوابط عمومی و تخصصی برای استخدام در هفتمین امتحان مشترک فراگیر به شرح زیر اعلام میگردد:

 بخش اول: شرایط عمومی داوطلبان

 1. داشتن تابعیت ایران؛
 2. اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از ادیان شناختهشده در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
 3. التزام به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران؛
 4. انجام خدمت دوره ضرورت یا معافیت قانونی برای مردان؛
 5. داشتن سلامت جسمانی و روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام می شوند؛
 6. عدم اعتیاد به دخانیات و مواد مخدر؛
 7. نداشتن سابقه محکومیت جزایی موثر؛
 8. عدم وجود هرگونه ممنوعیت استخدام در دستگاههای اجرایی توسط آراء مراجع قضایی و ذیصلاح؛
 9. داوطلبان استخدام نباید جزء نیروهای بازخرید خدمت دستگاههای اجرایی و همچنین بازنشسته باشند؛
 10. به استناد ماده (۹۴) قانون مدیریت خدمات کشوری و ماده واحده قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل و پست سازمانی، کارکنانی که تصدی یکی از پست های سازمانی در هر یک از دستگاه های اجرایی را به صورت رسمی یا پیمانی دارا می باشند، پس از پذیرفته شدن در امتحان مشترک فراگیر، در زمان استخدام، نباید جزء مستخدمین رسمی یا پیمانی سایر دستگاه های اجرایی باشند.
تبصره: مسئولیت قبول یا عدم قبول استعفای پذیرفته شده نهایی بر اساس قوانین و مقررات مربوطه توسط دستگاه اجرایی، در زمان صدور شماره مستخدم و انعقاد قرارداد پیمانی یا صدور حکم کارگزینی، به عهده داوطلب پذیرفته شده آزمون میباشد.
 1. داشتن حداقل (۲۰) سال تمام و حداکثر (۲۵) سال برای دارندگان مدارک تحصیلی دیپلم، حداکثر سال (۳۰) برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق دیپلم، حداکثر (۳۵) سال برای دارندگان مدارک تحصیلی لیسانس، حداکثر (۴۰) سال برای دارندگان مدارک تحصیلی فوق لیسانس و حداکثر (۴۵) سال برای دارندگان مدارک تحصیلی دکتری.
تبصره ۱ : جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا، فرزندان جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر و فرزندان آزادگان یک سال اسارت و بالاتر، از شرط حداکثر سن معاف می باشند و سایر مشمولین سهمیه  ۲۵درصد و  ۵درصد در صورت ثبت نام در آزمون، ضمن رعایت تبصره ۲ همین ماده، مکلف به رعایت حداکثر سنهای اعلام شده در این دفترچه میباشند، در غیراین صورت از سایر فرایند استخدام حذف خواهند شد. تبصره ۲ : موارد ذیل به شرط ارائه مدارک و مستندات لازم از مراجع ذیربط، به حداکثر سن مقرر اضافه خواهد شد:
 • پدر و مادر و همسر و برادر و خواهر شهید به میزان پنج سال
 • داوطلبانی که در جبهه ها به طور داوطلبانه خدمت نمودهاند به میزان حضور در جبهه و همچنین مدت زمان بستری شدن و یا استراحت پزشکی رزمندگان داوطلب در اثر مجروحیت در جبهه ها
 • میزان مدت خدمت ضرورت
 • داوطلبانی که به صورت غیررسمی و تماموقت در وزارتخانه ها و موسسات و شرکت های دولتی، بانک ها و شرکت های تحت پوشش آنها، شرکت های بیمه های دولتی، شهرداری ها و موسسات و شرکت های دولتی که شمول قانون بر آنها مستلزم ذکر نام است، موسسات و شرکت های ملی و مصادره شده که به نحوی از بودجه و کمک دولت استفاده می کنند، نهادهای انقلاب اسلامی و شرکت های تحت پوشش آنها از تاریخ ۲۲/۱۱/۱۳۷۵به خدمت اشتغال داشتهاند به میزان مدت خدمت غیررسمی آنها.
تذکر (۱): ملاک عمل در محاسبه تاریخ فراغت از تحصیل و کارت پایان خدمت، آخرین روز ثبت نام امتحان مشترک فراگیر ۱۲/۷/۱۳۹۸می باشد. ملاک زمان فراغت از تحصیل، تاریخ فارغ التحصیلی مندرج در متن گواهینامه موقت یا دانشنامه می باشد. تذکر(۲) : ملاک عمل برای محاسبه سن افراد، اولین روز ثبت نام ۳/۷/۱۳۹۸می باشد.

بخش دوم : مواد آزمون

الف) مواد آزمون عمومی: مواد آزمون عمومی برای تمامی مشاغل عبارتند از:
 1. فنّاوری اطلاعات (مهارت های هفتگانه (ICDL؛
 2. ریاضی و آمار مقدماتی؛
 3. زبان و ادبیات فارسی؛
 4. معارف اسلامی؛
 5. زبان انگلیسی عمومی؛
 6. اطلاعات عمومی، دانش اجتماعی و حقوق اساسی؛
 7. هوش و توانمندی های عمومی.
ب) مواد آزمون تخصصی: مواد آزمون تخصصی برای هر یک از مشاغل در جدول شماره  ۱مشخص شده است. تذکر: کلیه سوالات مواد آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه ای با ضریب یک می باشند. ضمناً به ازای هر پاسخ اشتباه به سوالات، یک سوم نمره منفی در نظر گرفته خواهد شد.

بخش سوم: مراحل ثبت نام

الف) تهیه فایل عکس اسکن شده داوطلب باید یک قطعه عکس پرسنلی خود را با مشخصات زیر، اسکن نموده و فایل آن را برای ارسال از طریق برنامه ثبت نام اینترنتی آماده نماید:
 • عکس ۴*۳که در سال جاری گرفته شده باشد(عکس تمام رخ) فقط باید با فرمت JPGباشد.
 • اندازه عکس اسکن شده باید حداقل۳۰۰*۲۰۰ پیکسل و حداکثر ۴۰۰*۳۰۰باشد.
 • تصویر داوطلب باید واضح، مشخص و فاقد اثر مهر، منگنه و هرگونه لکه باشد.
 • حجم فایل ذخیره شده عکس نباید از ۷۰کیلوبایت بیشتر باشد. حاشیه های زاید باید حذف شده باشد.
 • عکس رنگی و دارای زمینه سفید باشد.
تذکر(۱): عکس خواهران باید با حجاب و صورت کامل آنان مشخص باشد. تذکر(۲): درصورت ارسال عکس غیرمعتبر، ثبت نام داوطلب باطل شده و حق شرکت در امتحان مشترک فراگیر از وی سلب می گردد. ب) زمان ثبت نام: ثبت نام اینترنتی روز چهارشنبه ۳/۷/۱۳۹۸ لغایت روز جمعه مورخ ۱۲/۷/۱۳۹۸ مدت ثبت نام به هیچ وجه قابل تمدید نخواهد بود. متقاضیان واجد شرایط باید به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.orgمراجعه و پس از پرداخت مبلغ۰۰۰/۴۵۰ (چهارصد و پنجاه هزار ریال) به صورت الکترونیکی و با کارت های بانکی متصل به شبکه ی شتاب نسبت به تکمیل فرم ثبت نام و ارائه اطلاعات مورد نیاز اقدام نمایند. موکداً تاکید میگردد مدت زمان تعیین شده برای ثبت نام در امتحان مشترک فراگیر تمدید نمی گردد و متقاضیان باید در مدت زمان فوق نسبت به ثبت نام اقدام نموده و از موکول نمودن آن به روزهای پایانی خودداری نمایند. متقاضیان شرکت در امتحان مشترک فراگیر باید پس از پایان ثبت نام کد رهگیری خود را یادداشت نموده و تا پایان مراحل استخدام نزد خود نگهداری نمایند. به ثبت نام های ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد و وجوه پرداختی به هیچ وجه مسترد نمی گردد. ج) زمان برگزاری هفتمین امتحان مشترک فراگیر و نحوه دریافت کارت شرکت در آن: کارت شرکت در امتحان مذکور از روز دوشنبه۲۷/۸/۱۳۹۸ برای مشاهده و پرینت بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی  www.sanjesh.orgقرار خواهد گرفت. پنجمین امتحان مشترک فراگیر در روز پنجشنبه  ۳۰/۸/۱۳۹۸ در تهران و با توجه به آمار شرکت کنندگان، حسب مورد در مراکز استان ها برگزار خواهد شد و ملاک تعیین حوزه امتحانی داوطلبان شهرستان محل اقامت فعلی می باشد که در تقاضانامه درج خواهند نمود.

بخش چهارم: تذکرات مهم

 1. به منظور احراز مهارتهای پایه و عمومی فنّاوری اطلاعات افراد واجد شرایط جهت استخدام در مشاغل تخصصی، کارشناسی و بالاتر( موضوع تبصره دو ماده (۴۲) قانون مدیریت خدمات کشوری) پذیرفته شدگان نهایی موظفند حداکثر یک ماه پس از اعلام تأیید گزینش، مدارک مربوط به کسب مهارتهای هفتگانه(ICDL ) صادره از مراکز و مؤسسات تأیید صلاحیت شده توسط سازمان اداری و استخدامی کشور را ارائه نمایند. بدیهی است کسانی که فاقد گواهینامه های مذکور می باشند و یا گواهینامه آنان از مراکز تعیین صلاحیت شده نمی باشد، موظفند برای شرکت در آزمون تعیین سطح و دریافت گواهینامه مذکور به یکی از مراکز تعیین صلاحیت شده در بخش اعتبار سنجی موسسات آموزشی (با عنوان موسسات تعیین صلاحیت شده) که در درگاه الکترونیکی سازمان اداری و استخدامی کشور با آدرس  https://www.aro.gov.irقابل مشاهده می باشد، مراجعه نمایند.
 2. استخدام افراد با رعایت قوانین و مقررات مربوطه، برای تمامی دستگاه های اجرایی به صورت پیمانی میباشد.
 3. مدارک تحصیلی فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی در صورت پذیرفته شدن در امتحان مشترک فراگیر، حداکثر ۲ماه پس از اعلام نتیجه نهایی باید به تأیید سازمان مرکزی دانشگاه مذکور برسد.
 4. داوطلبان صرفاً در صورتی میتوانند در امتحانات مشترک فراگیر ثبت نام نمایند که مدرک تحصیلی (مقطع، رشته و گرایش تحصیلی( آنان مطابق با عناوین مدرک تحصیلی (مقطع، رشته و گرایش تحصیلی) مندرج در شرایط احراز مشاغل قید شده در آگهی استخدامی یکسان بوده و همچنین عنوان مدرک تحصیلی ثبت نامی (مقطع، رشته و گرایش تحصیلی) داوطلب، عیناً در متن گواهینامه موقت یا دانشنامه وی درج گردیده باشد.
تذکر (۱): در صورتی که برای برخی از رشته های تحصیلی در آگهی استخدامی منتشره، گرایش خاصی ذکر شده باشد، صرفاً فارغ التحصیلان همان رشته و گرایش تحصیلی می توانند در آزمون ثبت نام نمایند. اما در صورتی که هر یک از رشته های تحصیلی بدون ذکر گرایش و یا با عبارت «کلیه گرایش ها» در آگهی درج شده باشد، فارغ التحصیلان کلیه گرایش های آن رشته تحصیلی در مقطع مورد نظر، می توانند در آزمون استخدامی ثبت نام نمایند و در صورتی که یک رشته تحصیلی با عبارت «بدون گرایش» در دفترچه ثبت شده باشد، صرفاً آن رشته تحصیلی به صورت تنها و بدون گرایش مد نظر می باشد. به طور مثال نام رشته های تحصیلی ذکر شده در بخش شرایط احراز شغل‌ها، به سه صورت آمده است: الف)  با ذکر کلمه «گرایش» مثال: مهندسی عمران گرایش سازه، که منظور گرایش خاصی از یک رشته تحصیلی میباشد و شاملدیگر گرایش های این رشته نمی شود. ب)  بدون ذکر کلمه «گرایش» و یا با ذکر عبارت «کلیه گرایش ها» مثال: مهندسی عمران و یا مهندسی عمران(کلیه گرایش ها) که همه گرایش های این رشته تحصیلی را شامل می شود. ج)  با ذکر عنوان «بدون گرایش» مثال: مهندسی عمران(بدون گرایش) که صرفاً همین رشته تحصیلی بدون هیچ گونه گرایشی را شامل می شود.
 1. دارندگان مدارک تحصیلی پایین تر از مقاطع تحصیلی اعلام شده در شرایط احراز مشاغل مذکور در آگهی و همچنین مدارک تحصیلی معادل، حق شرکت در امتحان مشترک فراگیر را ندارند.
 2. افراد دارای مدارک تحصیلی بالاتر از مقاطع تحصیلی اعلام شده، برای شرکت در آزمون میبایست مدرک مقطع تحصیلی ذکر شده در آگهی را داشته باشند. بدیهی است صدور حکم کارگزینی پذیرفته شدگان بر اساس مقاطع تحصیلی مندرج در آگهی استخدامی میباشد.
 3. داوطلبان استخدام می بایست سلامت جسمانی، روانی و توانایی برای انجام کاری که استخدام میشوند را داشته باشند. در صورت عدم تأیید توانایی داوطلبان استخدام توسط دستگاه مربوطه در مرحله مصاحبه استخدامی و معاینه پزشکی، مرجع رسیدگی به اعتراض داوطلبان، شورای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی استان مربوطه می باشد.
 4. با توجه به اینکه، دستگاههای استخدام کننده مدارک متقاضیان معرفی شده چند برابر ظرفیت را پس از تعیین نمرات داوطلبان در آزمون عمومی و تخصصی بررسی خواهند نمود، لذا در صورتی که مدارک داوطلبان از جمله مدارک تحصیلی، پایان خدمت یا معافیت دائم، سن، ایثارگری، معلولیت و سابقه اشتغال غیررسمی در دستگاه های اجرایی (برای محاسبه حداکثر سن) و همچنین اطلاعات خود اظهاری داوطلب در تقاضانامه ثبت نامی، مغایر با شرایط مندرج در این آگهی باشد، برای داوطلب حقی ایجاد نخواهد کرد و در هر مرحله از امتحان مشترک فراگیر (اعلام نتایج اولیه، مصاحبه استخدامی، گزینش و حتی در صورت پذیرش نهایی)، داوطلب از ادامه فرآیند جذب و استخدام حذف شده و حق هیچ گونه اعتراضی ندارد.
 5. مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلامشده در مفاد آگهی و یا ارائه مدارک به صورت ناقص در زمان بررسی مدارک، مصاحبه و گزینش بر عهده داوطلب خواهد بود و چنانچه در هر مرحله از جذب و استخدام محرز شود، داوطلب به اشتباه یا به عمد اطلاعات خلاف واقع داده و یا فاقد شرایط مندرج در آگهی باشد، از انجام مراحل بعدی محروم گردیده و در صورت صدور حکم استخدامی، حکم مزبور لغو و بلااثر می شود.
جدول شماره -۱مواد امتحانی هفتمین آزمون استخدامی متمرکز دستگاههای اجرایی کشور ـ ۱۳۹۸
ردیف عنوان رشته شغلی مواد آزمون
  ۱   کارشناس حقوقی کد شغل (۱۳۹۸) حقوق خصوصی (مدنی، تجارت و آیین دادرسی مدنی)
حقوق جزا (جزای عمومی، جزای اختصاصی )به استثنای جرایم علیه اشخاص و آیین دادرسی کیفری
حقوق عمومی (اداری و اساسی)
  ۲   کارشناس امور فرهنگی کد شغل (۱۸۱) مبانی و نظریه های فرهنگی
مدیریت سازمان های فرهنگی
مبانی سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی
انسجام ملّی و تنوع فرهنگی
  ۳   کارشناس امور پژوهشی کد شغل (۱۲۷۷) روش تحقیق
سنجش و ارزشیابی آموزشی
آمار و کاربرد آن در علوم انسانی
نظریه های جامعه شناسی و جامعه شناسی سازمانها
مبانی هنرهای تجسمی دبیری هنر کد شغل (۲۶۰۱) ۴
طراحی
خلاقیت تصویری
درک عمومی هنر
تاریخ جهان (اروپا قرون وسطی ـ رنسانس ـ قرون جدید ) دبیری تاریخ کد شغل (۲۶۰۲) ۵
تاریخ ایران پیش از اسلام (ایران باستان)
تاریخ ایران دوره اسلامی (ایران در دو قرن نخستین ـ ایران میانه تا پایان صفوی)
تاریخ ایران معاصر (با نگاهی ویژه به انقلاب اسلامی)
تعلیم وتربیت اسلامی مربی امور تربیتی مدارس کد شغل (۲۶۱۳) ۶
فلسفه و مبانی تعلیموتربیت در اسناد تحول بنیادین آموزش و پرورش
سبک زندگی اسلامی ـ ایرانی
آشنایی با علوم قرآنی
مباحث فرهنگی روز
رفتار و روابط انسانی در مدرسه
مبانی روانشناسی عمومی و رشد
نظم و نثر فارسی دبیر ادبیات فارسی کد شغل (۳۰۳۶) ۷
تاریخ ادبیات و سبکشناسی
عروض و قافیه و فنون ادبی
زبان فارسی (املا ـ نگارش و ویرایش ـ دستور زبان)
اصول آموزش و خلاقیت ریاضی
شیمی آلی۱و۲و۳ و طیف سنجی
شیمی تجزیه۱و۲ و دستگاهی
قواعد صرف و نحو(کاربردی) دبیر عربی کد شغل (۳۰۴۲) ۸
ترجمه و تعریب
درک مطلب
علوم بلاغی (معانی، بیان، بدیع، عروض)
مبانی و نظریه های فرهنگی کارشناس امور فرهنگی (۱) کد شغل (۳۱۳۱) ۹
مدیریت سازمان های فرهنگی
مبانی سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی
انسجام ملّی و تنوع فرهنگی
اصول و فلسفه تعلیم و تربیت آموزگاری ابتدایی (ابتدایی( کد شغل (۳۳۶۹) ۱۰
روانشناسی پرورشی
روانشناسی رشد
روشها و فنون تدریس
اندازه گیری، سنجش و ارزشیابی آموزشی
اندیشه اسلامی دبیری معارف اسلامی (معارف اسلامی( کد شغل (۳۳۷۱) ۱۱
آیین زندگی
شناخت منابع و متون اسلامی و منابع فقه
علوم و تفسیر قرآن
احکام و تفسیر
اصول و فلسفه آموزش و پرورش دبیر معارف اسلامی (فلسفه( )کد شغل (۳۳۷۳ ۱۲
فلسفه تعلیم وتربیت اسلامی
منطق
فلسفه و کلام اسلامی
تاریخ فلسفه
اصول و فنون مشاوره مشاور واحد آموزشی کد شغل (۳۴۰۰) ۱۳
مشاوره مدرسه
مشاوره خانواده
راهنمایی و مشاوره شغلی
روانشناسی تربیتی
روانشناسی یادگیری
احکام شرعی کارشناس امور فرهنگی (۲) کد شغل (۱۳۴۴۳) ۱۴
عقاید اسلامی
ترجمه و تجوید قرآن
تاریخ اسلام (سیره پیشوایان)
فهرست شغل های آموزش و پرورش برای طلاب(خواهر و برادر) سطح ۲(لیسانس) و ۳(فوق لیسانس)
ردیف شغل
۱ آموزگاری ابتدایی(ابتدایی)
۲ دبیر ادبیات فارسی
۳ دبیری تاریخ
۴ دبیر عربی
۵ دبیری معارف اسلامی(معارف اسلامی)
۶ مربی امور تربیتی مدارس
۷ دبیر معارف اسلامی (فلسفه)
۸ مشاور واحد اموزشی
همه این شغل ها در اکثر شهرستان های استان ها وجود دارد که هر طلبه می تواند در شهر خود مشغول به خدمت بشود.
فهرست شغل های تخصصی برای طلابی که واجد شرایط آن هستند
ردیف مراکز و شغل تحصیلات
۱ وزارت فرهنگ و ارشاد(کارشناس امور فرهنگی) ۱٫ الهیات و معارف اسلامی(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) ۲٫ علوم و حدیث(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری)۳٫ علوم قرانی و حدیث(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری)۴٫ معارف اسلامی(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) ۵٫ جامعه شناسی(لیسانس، فوق لیسانس، دکتری) و….
۲ وزارت جهاد کشاورزی(کارشناس امور فرهنگی) ۱٫ سطح  ۳حوزوی(فوق لیسانس) ۲٫ سطح  ۴حوزوی(دکتری)
۳ کارشناس امور انتظامی زندان ها ۱٫ معارف اسلامی و حقوق(حقوق عمومی)(فوق لیسانس) ۲٫ حقوق خانواده(فوق لیسانس) ۳٫ حقوق جزا و خانواده لیسانس و …
۴ کارشناس امور تأمینی و تربیتی زندان ها ۱٫ فقه و حقوق اسلامی(فوق لیسانس) ۲٫ جامعه شناسی(فوق لیسانس) ۳٫ روان شناسی(لیسانس) ۴٫ لهیات و معارف اسلامی گرایش علوم قرانی و حدیث(فوق لیسانس) ۵٫ علوم قران و حدیث(لیسانس) ۶٫ معارف اسلامی و مدیریت(لیسانس، فوق لیسانس) و …
۵ مراقب اقدامات تأمینی و تربیتی زندان ها ۱٫ الهیات و معارف اسلامی-گرایش فقه و مبانی حقوق اسلامی(لیسانس) ۲٫ علوم قران و حدیث(لیسانس) ۳٫ معارف اسلامی و حقوق(لیسانس) ۴٫ جامعه شناسی(لیسانس) ۵٫ الهیات و معارف اسلامی(لیسانس) ۶٫ حقوق(لیسانس) و……
برای اطلاعات بیشتر فایل pdf زیر را دانلود و مطالعه نمایید:

Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /home/masirta1/baresh.masirtalabe.ir/wp-includes/class-wp-hook.php on line 287

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code